NOMA

O nemoci jménem NOMA jsem se poprvé dozvěděla po návratu mé kamarádky Olgy Ticháčkové z Menageshi (Etiopie) v březnu 2010. Její osobní svědectví o této nemoci se mě pochopitelně hluboce dotklo. Fotografie postižených pacientů, podávající svědectví o nepředstavitelném utrpení, otřesou jistotami každého z nás… O NOMA se říká, že je „tváří chudoby“, protože postihuje hlavně podvyživené děti mezi 1-6 lety. Šíří se velmi rychle, během několika dnů se rozvine gangréna v ústech a po několika týdnech jsou části obličeje jako rty, tváře, nos, čelisti pohlceny tímto zhoubným procesem. Na obličeji obětí zůstávají pouze znetvořené otvory, znetvořená místa po ztracené tkáni…

Až 90% pacientů umírá. Ti, co přežijí, jsou oběti neschopné jíst, mluvit, vystavené celoživotnímu ústrku a posměchu okolí…

CO JE VLASTNĚ NOMA?

NOMA je devastující, gangrenózní infekce napadající hlavně obličej. Oběti NOMY jsou většinou děti pod 6 let, věku, které jsou chycené v bludném kruhu extrémní chudoby a chronické podvýživy. Noma začíná vředy v ústech. Jestliže je tento stav detekován v raném stádiu, progrese choroby může být zastavena antibiotiky a bezprostředním zajištěním výživy dětí. Jestliže se však neléčí, jak tomu většinou bývá, vředy progredují do NOMY s alarmující rychlostí. Dalším stupněm je extrémní bolest, kdy tváře nebo rty začínají otékat a stav nemocných se všeobecně zhoršuje. Během několika dní se otoky zvětšují a začínají se objevovat načernalé rýhy, gangréna napadá postižená místa. Poté, co odpadají strupy, zůstávají v obličeji zející otvory do živé tkáně. Úmrtnost dosahuje alarmujících 90%…..
(ZDROJ: „facing Africa“)

Děti před kosmetickou operací v centru Menagesha

NOMA – TVÁŘ CHUDOBY

Pokud chcete získat více informací o problémech „Noma pacientů“, kliknutím se dostanete na stránky organizace Facing Africa, kde je více detailů o problematice NOMA, o jejích následcích, včetně možností lékařské pomoci (anglicky) .

Děti v centru Menagesha

Kde jsou hranice krutosti, kterou příroda umí vytvořit?

„S nemocí jménem Noma jsem se poprvé setkala po mém příjezdu do Menageshi. Mezi pacienty s poliomyelitidou jsme měli dokonce jednu holčičku s tímto postižením. Neustále si zahalovala tvář šátkem, a když všechny děti společně jedly v jídelně, ona jediná seděla v koutku za rohem a snažila se sníst svou porci. Bylo mi jí líto.

Když jsem se však vrátila po prodlouženém víkendu do centra, nestačila jsem se divit. V původních dvou velkých tělocvičnách byly postele a na trávě po okolí posedávalo nebo postávalo asi 40 nových „Noma pacientů“
Většina lidí po celém světě, a to ani z oblasti zdravotnictví, nikdy neslyšela o nemoci jménem Noma. Noma je onemocnění, která způsobuje postupné odumírání tkání v obličejové části. Doslova užírá obličej s neuvěřitelnou rychlostí. Obvykle nejprve postihne dásně dětí mezi 1 rokem až 6 lety. Toto je způsobeno bakteriální infekcí podpořenou podvýživou. Pomocí včasného podání příslušných antibiotik však problém může být odstraněn během 5 dnů.
Nicméně v rozvojových oblastech, odkud převážně oběti této nemoci pocházejí, je to boj o přežití. Zdravotní péče může být vzdálená několik dnů chůze a navíc nemusí být profesionální, s potřebnou znalostí a vybavením.

Dospělí pacienti v centru Menagesha

Na první pohled můžete mít pocit, že fotky jsou graficky upravené. Nejedná se však o vtip. Chci, aby více lidí mělo pojem o tom, co jsem si tu zažila a viděla na vlastní oči.

Nezavírejte oči před ošklivostí a podívejte se zblízka. I takto postižení lidé se umí usmát a popřát Vám srdečně dobré ráno. Zamyslete se nad svým životem, ať žijete kdekoli a zkuste ho alespoň malinko přehodnotit. Není třeba pomáhat jen v Africe. I ve Vaší těsné blízkosti jsou lidé, kteří Vás potřebují!“

Srdce na dlani,
Oli

NOMA pacienti v Etiopii a jejich operativní „léčba“