1. Severní Tanzánie – pro CZECH PHOTO TRAVEL (březen 2020) – úvod

Slovo dalo slovo a „Džarda“ (Jaroslav Hora), fotograf, lektor a majitel cestovní kanceláře pro fotografy v jedné osobě, mi navrhl spolupráci na fotoexpedicích v Africe. Kdo zná moji posedlost Afrikou, jistě chápe, že mě vůbec nemusel přemlouvat a konec února/začátek března jsem tak strávila v Tanzánii na super fotoexpedici se šesti dalšími fotografy po parcích severní Tanzánie. Projeli jsme všechny čtyři národní parky na severu: Serengeti, Tarangire, Lake Manyara a kráter Ngorongoro.

Staral se o nás Dennis Nyagawa, špičkový znalec zvířat i skvělý řidič, který nás rozmazloval celou cestu. Jeli jsme ve dvou autech (3+4 fotografové), takže pohoda a prostor na focení pro všechny. Druhé auto měl na starosti Mamerti. Mamerti strávil několik let výzkumem gepardů v oblasti Ndutu, jeho znalosti přírody a chování zvířat byly k nezaplacení. Hlavně jeho fantastická znalost oblasti kolem jezera Ndutu, kam se většině průvodců nechce jezdit, nezřídka se tam ztrácí nebo bloudí.
Když jsme dávali s Jardou cestu dohromady a plánovali hotely a kempy v parcích, a říkali si, jak to uděláme při další cestě, ani náhodou by mě nenapadlo, že to bude na delší dobu moje poslední cesta. Letenky do Botswany na září sice už máme koupené, ale nevěřím, že se situace už v létě zklidní natolik, že to v září půjde…..

Budeme cestovat alespoň virtuálně, pandemii navzdory!

Letěli jsme s KLM z Prahy do Amsterodamu, přestup do Arushi. Bylo to už v okamžiku, kdy se na celém světě začala dělat opatření proti šíření koronaviru, byla jsem docela zvědavá, jestli bude něco jinak. Všechno při starém, žádné změny, dokonce nám opět vyšla trojsedačka okno/ulička, takže v novém Dreamlineru komfort a pohoda.

Do Arushi jsme doletěli večer a první noc jsme strávili v příjemném hotelu Mrimba Palm Hotel, v klidné čtvrti Njiro. Joseph, manažer hotelu, na nás čekal na letišti s minibuskem, a musím vyzvednout jeho úžasnou péči a servis, empatii a snahu maximálně vyjít vstříc. Stejně tak i personál hotelu. Klobouk dolů a obrovské poděkování!

Mt. Meru z terasy hotelu (mobilem – vykouklo jen na chviličku)

Mám pocit, že to první ráno přes únavu stejně nikdo nemohl dospat, tak nějak jsme všichni tušili, že nás čeká 10 fantastických dnů.

Moje spolubydlící Jana Uhrová, skvělá fotografka – specializuje se na focení koncertů (opět mobilem)

Poprvé jsem lektorovala fotoexpedici se zaměřením na „wildphoto“ – Jarda mě nešetřil a nejel :-)!! Musím poděkovat skvělým účastníkům fotoexpedice, díky nim a jejich pohodovému přístupu máme všichni nezapomenutelné, společné zážitky. A samozřejmě obrovský dík patří Dennissovi a Mamertimu, skvělým tanzánským průvodcům, kteří udělali maximum, abychom byli spokojení. Jejich péče a znalosti, které museli tentokrát navíc skloubit s našimi požadavky na co nejlepší místo na focení, světlo, úhel pohledu, rušivé objekty v záběru atd., nás doslova rozmazlovali a už teď se těším na další fotoexpedice s nimi!!

A tak bych vás ráda pozvala i k dalším blogům o našem dobrodružství, protože tentokrát to opravdu stálo za to!!
(slibuji rozbahněné cesty, lvy a leopardy na stromech, žirafy, nosorožce a poslední lovce a sběrače Hadzaby….)

NCA oblast Ndutu – lvice na stromě ( © Ali Hrdinová )
Cestou od brány Ngorongoro k Naabi Gate/Serengeti ( © Ali Hrdinová )
Národní park Lake Manyara – mládě paviána ( © Ali Hrdinová )
večerní Serengeti po bouřce ( © Ali Hrdinová )
gepardi na lovu ( © Ali Hrdinová )